kieliszki do whisky

W jakim szkle serwować whisky?

Whisky, ulubiony trunek Jamesa Bonda, ma to do siebie, że pozwala się cieszyć pełnią smaku tylko wtedy, kiedy jest właściwie serwowana. Jak należy podawać whisky, żeby zachować pełnię aromatu?

Temperatura whisky – kluczowa w zachowaniu aromatu

Optymalna temperatura whisky wynosi 16°C. Należy unikać podawania zbyt ciepłego trunku, gdyż niemożliwe jest wtedy wyłapanie subtelniejszych, delikatniejszych aromatów – uniemożliwia to ostra woń alkoholu atakująca nasze nozdrza. Podając whisky, unikajmy jednak dorzucania do trunku kostek lodu – zamiast pomóc w podkreśleniu delikatnych nut smakowych, tylko upośledzą nasze kubki smakowe. Jeżeli zależy nam na zachowaniu pełni smaku whisky, postawmy na odpowiednie szkło.

Kieliszki do whisky

Szkło, w którym serwujemy whisky, jest kluczowe w zachowaniu właściwości trunku. Whisky powinno się podawać w specjalnie do tego przeznaczonych szklankach – ich charakterystyczną cechą jest solidne szkło i grubsze niż zwykle dno, które gwarantuje odpowiednią izolację i dłuższe zachowanie właściwej temperatury alkoholu. Planując zakup kieliszków do whisky, należy również zwrócić uwagę na ich kształt – tylko szklanki w kształcie tulipana umożliwią wyłapanie subtelniejszych aromatów, gdyż doskonale koncentrują walory smakowe i zapachowe.